پارلمان انتخابات شوراهای اسلامی انتخابات شورای اسلامی

پارلمان: انتخابات شوراهای اسلامی انتخابات شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری پنجمین دوره انتخابات نامزدهای انتخاباتی انتخابات شورای شهر

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی احتمال سهمیه‌بندی بنزین و زیاد کردن قیمت وجود دارد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «احتمال دو نرخی شدن بنزین و سهمیه‌بندی وجود دارد»، گفت: در صورتی که مصرف بنزین کم کردن پیدا نکند و یا از ن

احتمال سهمیه‌بندی بنزین و زیاد کردن قیمت وجود دارد

احتمال سهمیه بندی بنزین و زیاد کردن قیمت وجود دارد

عبارات مهم : بنزین

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این که «احتمال دو نرخی شدن بنزین و سهمیه بندی وجود دارد»، گفت: در صورتی که مصرف بنزین کم کردن پیدا نکند و یا از ناحیه تحریم ها تحت فشار قرار گیریم، بنزین دو نرخی شده است و سهمیه بندی اعلام می شود که قیمت تازه را هم وزارت نفت تعیین خواهد کرد.

اسدالله قره خانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: ما در زمانی بنزین دو نرخی و سهمیه بندی داشتیم آن هم به علت مقتضیات وقت خود و تحریم ها بود که تولید داخل کفاف مصرف را نمی داد. ما زیاد کردن مصرف داشتیم که رو به زیاد شدن بود و به همین علت مجبور به دو نرخی شدن بنزین و سهمیه بندی آن شدیم که آن وقت کار خوبی بود و نتیجه موثری هم داشت.

وی افزود: با برداشته شدن تحریم ها و زیاد کردن تولید داخل تقریبا تولید ما برابر نیازمان شد و به همین علت سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین کنار گذاشته شد. این روند وجود داشت تا این که دولت می خواست ابتدای امسال قیمت بنزین و حامل های انرژی را براساس تبصره ۱۸ لایحه بودجه زیاد کردن دهد که مجلس شورای اسلامی آن را نپذیرفت. در آن وقت دولت تاکید داشت که هزینه های سنگین دارد و باید قیمت بنزین زیاد کردن پیدا کند که به هرحال این اتفاق رخ نداد.

احتمال سهمیه‌بندی بنزین و زیاد کردن قیمت وجود دارد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در عین حال با بیان این که «دولت براساس قانون هدفمندی و قانون وزارت نفت و قانون مربوط به مجوز استفاده از کارت سوخت اختیار زیاد کردن قیمت بنزین را دارد»، گفت: در این مدت وزارت نفت دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به مرحله بهره برداری رسانده که هر بار ۱۲ میلیون لیتر بنزین با اکتان اوج اضافه تولید داریم.

قره خانی افزود: اکنونن متاسفانه دو اتفاق افتاده اول این که مصرف بنزین زیاد کردن پیدا کرده که حتی گاهی اوقات به بالای ۱۰۰ میلیون لیتر می رسد حال این که تولید ما ۸۰ میلیون لیتر هست. عنوان دیگر بحث تحریم های احتمالی است لذا براین اساس اگر کم کردن مصرف نداشته باشیم و همچنان مصرف رو به زیاد کردن باشد و فاصله بین تولید و مصرف اوج باشد، دولت ناگزیر به واردات بنزین است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «احتمال دو نرخی شدن بنزین و سهمیه‌بندی وجود دارد»، گفت: در صورتی که مصرف بنزین کم کردن پیدا نکند و یا از ن

وی ادامه داد: در چنین شرایطی دولت به سمت سهمیه بندی بنزین و مدیریت تقاضا از طریق کارت سوخت می رود. در چنین شرایطی ممکن است بعضی میل به به استفاده از بنزین زیاد از سهمیه بندی داشته باشد و یا این که اتومبیل های آنها پرمصرف باشد. قطعا نمی توان به آنها سوخت نداد، بعد باید سوختی که به این افراد داده می شود با قیمت تمام شده است بنزین یعنی قیمتی گرانتر از سهمیه بندی باشد.

قره خانی در جمع بندی گفت: براین اساس ما در آینده متناسب با مقتضیات زمانی مجبور دو شرایط دو نرخی شدن بنزین و سهمیه بندی هستیم ولی این که چه زمانی تصمیم به این اتفاق گرفته شود بستگی به آن دوره دارد.

وی در آخر مجددا تاکید کرد: اگر مصرف بنزین کم کردن پیدا نکند و یا از ناحیه تحریم ها تحت فشار قرار گیریم، احتمال دو نرخی شدن بنزین و سهیمه بندی آن وجود دارد. قیمت ها را هم وزارت نفت تعیین می کند که دراین باره با مجلس شورای اسلامی مشورت خواهد شد. البته هنوز تصمیمی راجع به گران کردن قیمت بنزین و سهمیه بندی آن اعلام نشده است.

احتمال سهمیه‌بندی بنزین و زیاد کردن قیمت وجود دارد

واژه های کلیدی: بنزین | قانون | تحریم ها | مجلس شورای اسلامی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz