پارلمان انتخابات شوراهای اسلامی انتخابات شورای اسلامی

پارلمان: انتخابات شوراهای اسلامی انتخابات شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری پنجمین دوره انتخابات نامزدهای انتخاباتی انتخابات شورای شهر

گت بلاگز سیاسی عکس، ملکه انگلیس و همسرش در کشور عزیزمان ایران

ملکه انگلیس (الیزابت دوم) که بعد از ملکه ویکتوریا دومین امپراطریس از نظر طول سلطنت است تنها یک بار به صورت رسمی به کشور عزیزمان ایران آمد. و آن

عکس، ملکه انگلیس و همسرش در کشور عزیزمان ایران

ملکه انگلیس (الیزابت دوم) که بعد از ملکه ویکتوریا دومین امپراطریس از نظر طول سلطنت است تنها یک بار به صورت رسمی به کشور عزیزمان ایران آمد. و آن هم سفری با همسرش پرنس فیلیپ به سال ۱۳۳۹ بود.

به هر صورت مهمترین سفر ملکه الیزابت همان سفر سال ۱۳۳۹ وی است که ده روز به طول کشید و برنامه مفصلی جهت وی تدارک دیده شده است بود. مفاد این سفر فهرست وار چنین است:

عکس، ملکه انگلیس و همسرش در کشور عزیزمان ایران

در ششم اسفند ۱۳۳۹ ورود به پایتخت کشور عزیزمان ایران و استقبال رسمی شاه از وی. بعد از چند روز استراحت و دیدار مختلفه در پایتخت کشور عزیزمان ایران همراه با شاه به دیدار از آرامگاه رضا شاه و منزل کارگران در جنوب شهر گذشت. فردای آن روز ملکه همراه با همراهانش که جمعا ۲۸ نفر بودند در مسافرتی دسته جمعی که شاه و فرح هم علی رغم عرف آنان را همراهی می کردند به سفر اصفهان و شیراز رفتند و بعد از دو روز به پایتخت کشور عزیزمان ایران بازگشتند و نهایتا در ۱۵ اسفند بعد از حدود ۹ روز ملکه و همراهان به انگلیس بازگشتند.

این سفر با حواشی خاص خودش همراه بود. از جمله کسانی که مسئولیت پذیرایی از همراهان ملکه را برعهده داشت عبدالرضا هوشنگ مهدوی کارمند نسبتا جوان آن روزهای وزارت خارجه بود. وی که در آن وقت در پایتخت کشور عزیزمان ایران بسر می برد ماموریت یافت که گوشه ای از بار این پذیرایی را بر عهده گیرد.

وی در خاطراتش می نویسد:

ملکه انگلیس (الیزابت دوم) که بعد از ملکه ویکتوریا دومین امپراطریس از نظر طول سلطنت است تنها یک بار به صورت رسمی به کشور عزیزمان ایران آمد. و آن

در اوایل اسفند ۱۳۳۹ حکمی به نگارنده ابلاغ شد که به مهمانداری همراهان ملکه انگلیس منصوب شده است ام که قرار بود همراه با شوهرش پرنس فیلیپ و گروهی از مقامات بلندپایه انگلستان به کشور عزیزمان ایران سفر رسمی کند. معلوم شد وظیفه نگارنده همراهی و راهنمایی خبرنگار اخبار موویتون بود که فیلمهای خبری آن را سینماها قبل از فیلم مهم نشان می دادند.

روز ششم اسفند مراسم استقبال رسمی در فرودگاه مهرآباد به عمل آمد و بعد از آنکه مهمانان سوار اتومبیلهای تشریفاتی شدند و به سوی پایتخت کشور عزیزمان ایران عزیمت کردند. مرد کوچک اندامی هاج و واج مانده بود و نمی دانست چه کار بکند. هنگامی که یکی از کارمندان تشریفات هویتش را پرسید،​مرد پاسخ داد : من لرد هیوم وزیر خارجه انگلستان هستم.

فردای آن روز،​ طبق برنامه قرار بود ملکه انگلیس و شوهرش از کوی کارگری نهم آبان دیدار به عمل آ​ورند. نگارنده قبلا خبرنگار موویتون را به محل برد و شاهد عینی صحنه مصنوعی و خنده آوری گردید. یک مرد تنومد سیبیلو با کت و شلوار سرمه ای و کروات و یک زن سرخاب و سفیداب مالیده که همدیگر را آقای فلان و زن بهمان خطاب می کردند و داد می زد که عضو ساواک هستند،​نقش کارگر و همسرش را ایفا می کردند. آپارتمان با قالیهای گرانبها مفروش بود.

روی میز یک سبد گل قشنگ قرار داده بودند و در کنار اتاق یک سماور بزرگ ورشو غلغل می کرد. در گوشه ای یک دستگاه تلویزیون به نظر می رسید. بر روی هم این آپارتمان کارگری از بسیاری جهات از منزل های بسیاری از کارمندان دولت و طبقه میانگین مجلل تر بود. هنگامی که ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ داخل آپارتمان شدند،​ از مشاهده این صحنه شگفت زده شدند.

ملکه پرسید آیا همه کارگران ایرانی در منزل هایشان تلویزیون دارند؟ بدیهی است که پاسخ مهمانداران مثبت بود. ولی آثار ناباوری در صورت ملکه و همرش دیده می شد.

در اصفهان قرار بود ملکه انگلیس و شاه بعد از دیدار ابنیه تاریخی، نهار را در عمارت چهلستون صرف کنند. بدهید مناسبت قبلا توالت فرنگی پاکیزه ای در گوشه باغ احداث و کلیه آن را به باغبان تحویل و دستور داده بودند فقط آن را در اختیار ملکه انگلیس و شوهرش قرار دهد. بعد از صرف نهار،​هنگامی که لرد هیوم بدبخت نیاز به قضای حاجت پیدا کرد،​باغبان به هیچ وجه حاضر نبود کلید را به او بدهد و وزیر خارجه انگلیس تند تند در باغ راه می رفت و زیر لب دشنام می داد. تا اینکه بعد از مدتی یکی از کارمندان تشریفات سررسید و لرد هیوم را از تنگنا نجات داد.

عکس، ملکه انگلیس و همسرش در کشور عزیزمان ایران

بعد از ظهر آن روز نیز که خبرنگار موویتون خواست از بازار اصفهان فیلمبرداری کند،​ مامورین ساواک مانع شدند و خبرنگار انگلیسی متحیر مانده بود که آیا اجازه نمی دهند از یکی از قدیمیترین و جالب ترین بازارهای کشور عزیزمان ایران فیلمبرداری کند؟

همین عنوان در مورد فیلمبرداری از اقامتگاه شخصی ملکه انگلیس در کاخ گلستان تکرار شد و مامورین ساواک مانع شدند.

نگارنده خبرنگار انگلیسی را از یک راه پرپیچ و خم از پشت درختان به درون کاخ برد و او با زرنگی هر چه تمام تر از غیبت ملکه و شوهرش استفاده کرد و به تفصیل از اتاقهایی که مخصوصا جهت اقامت ملکه ساخته بودند فیلمبرداری کرد.

ملکه انگلیس (الیزابت دوم) که بعد از ملکه ویکتوریا دومین امپراطریس از نظر طول سلطنت است تنها یک بار به صورت رسمی به کشور عزیزمان ایران آمد. و آن

هنوز یک هفته از عزیمت ملکه الیزابت و همراهان نگذشته بود که نامه ای از ساواک به اداره تشریفات وزارت خارجه رسید که از اقدام یکی از کارمندان آن وزارتخانه که خبرنگار انگلیسی را به درون کاخ گلستان برده بود شکایت می کرد. دکتر مصطفی نامدار معاون تشریفات نامه را به نگارنده نشان داد و سپس آن را ریز ریز کرد و در سبد کاغذهای باطله ریخت.

آلبوم تصویرهای دیدار ملکه انگلیس (ویکتوریا) از کشور عزیزمان ایران در اسفند ۱۳۳۹ و تاریخچه ای از دیدار شاهان کشور عزیزمان ایران با ملکه های انگلستان را در «به روایت تصویر» خواهید دید.

*

عکس، ملکه انگلیس و همسرش در کشور عزیزمان ایران

*

*

واژه های کلیدی: فیلمبرداری | وزارت خارجه | انگلستان | خبرنگار | انگلیسی | الیزابت | ایرانی | انگلیس | همراه | ایران | همراهی

عکس، ملکه انگلیس و همسرش در کشور عزیزمان ایران

عکس، ملکه انگلیس و همسرش در کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz